/ Parti Açıklamaları / YSK’nın Halk İradesine Vurduğu Darbeyi Kınıyoruz

YSK’nın Halk İradesine Vurduğu Darbeyi Kınıyoruz

on Nisan 11, 2019 - 11:09 am Kategori: Parti Açıklamaları

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine karar vererek en temel demokratik hak olan seçme-seçilme hakkına büyük bir darbe indirmiştir. 31 Mart seçimlerinde ağır bir yenilgi alan AKP seçim usulünü sulandırmak derdindedir.

İstanbul’da yaşanan skandallar ve baskılar yetmezmiş gibi HDP’ye yönelik YSK’nın aldığı bu karar halk iradesine yapılmış açık bir saldırıdır. “Seçilme yeterliliği var” dendiği için aday olabilen, haftalarca seçim kampanyası yürüten adaylara YSK adeta tuzak kurmuştur. Oysa KHK’lı adaylar milletvekili olabilmekte hatta meclis başkanı bile seçilebilmektedir. Ama ilçe belediye başkanı olamamaktadır. Neticede örneğin Diyarbakır Bağlar gibi önemli bir merkezde %70 oy alan HDP’li aday yerine %25 oy alan AKP’li aday belediye başkanı tayin edilmiştir. Seçim kampanyası boyunca HDP’yi yeni kayyumlarla tehdit eden AKP diktası böylelikle kayyum işine erkenden başlamıştır. 


Sosyalist Emekçiler Partisi olarak AKP diktası ve onun kuklasından başka bir şey olmayan YSK’nın halkın iradesine vurduğu darbeyi kınıyor, emekçi halkımızı diktaya karşı eşitlik ve özgürlük mücadelesinde birleşmeye çağırıyoruz.

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir