/ Parti Açıklamaları / Yerel Seçimlerde AKP’ye Hezimeti Emekçiler Yaşatmıştır

Yerel Seçimlerde AKP’ye Hezimeti Emekçiler Yaşatmıştır

on Nisan 3, 2019 - 11:08 am Kategori: Parti Açıklamaları

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları, ülkede emekçilerin yoksullaşmaya ve krize yönelik tepkileri tarafından şekillenmiştir.

Emekçiler hayat pahalılığına, durdurulamayan gıda enflasyonuna, artan işsizliğe, yoksullaşmaya duyduğu tepkiyi iktidara oy vermeyerek göstermiştir. Seçimlerde belirleyici olan yerler yoksul emekçilerin yaşadığı, işsizliğin artış gösterdiği sanayi bölgeleri, ekonominin kalbi olan büyük kentler, kepenk kapatan esnaf ve geleceksizliğin yaktığı gençlik nüfusunun büyük olduğu alanlar olmuştur.

Bursa, İstanbul’un yoksul işçi bölgeleri, sanayi kentleri, muhafazakar yoksul Anadolu kentleri tek tek incelendiğinde bu eğilim net şekilde görülebilmektedir. AKP-MHP iktidarının oyları gerileme yaşamıştır. İktidarın oylarını koruduğu ya da arttırdığı yerler ise kırsal alanlar, örgütsüz ve dağınık işçi sınıfı katmanlarının bulunduğu alanlar ile köyler ve yaşlı nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerdir.

Emekçiler ülkeyi giderek daha ağır biçimde vuran ekonomik krize karşı tepkisini ortaya koymuştur. Halk, rejimin kendi cebine ve bekasına çalışan karakterinden bunalmış, yoksulluktan bıkmıştır. Var olan denklemler içinde kendisine çıkış yolu aramaktadır.

Bu ülkenin geleceğine sosyalistler taliptir. AKP diktasının acımasız sömürüsünün geriletilmesi, pervasızlığının zayıflaması, toplumsal muhalefetin umutsuzluğunun kırılması açısından büyük önem taşısa da emekçiler için gerçek bir çözüm ancak yoksulların kendi sesi olabilecek sosyalistlerdir.

Bu topraklar, dönüşüme ve umuda açıktır. 
Kolları sıvayalım, geleceğimiz için örgütlü mücadeleye girişelim. 
Sosyalistler var, umut var!

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir