/ Parti Açıklamaları / Savaş Karabulut Avcılar’da Farkını Ortaya Koydu

Savaş Karabulut Avcılar’da Farkını Ortaya Koydu

on Nisan 1, 2019 - 10:57 am Kategori: Parti Açıklamaları, Partiden Haberler

Bağımsız Sosyalist Aday Savaş Karabulut Avcılar’da Farkını Ortaya Koydu!

Toplumsal kutuplaşmanın emekçilerin aleyhine arttığı bir ortamda seçimlere girdik. Partimiz SEP bulunduğu her yerde krizin ve yoksulluğun derinleştiği bu dönemde sosyalistlerin emek merkezli siyasi söylemlerle ülkede oyun kurucu roller üstlenebileceğini dile getirdi. Bu bağlamda Avcılar’da bizzat çalışmalarına katılmak suretiyle Bağımsız Sosyalist Belediye Başkan Adayı Savaş Karabulut’u destekledik.

2016 yılında İstanbul Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilmiş, 30 yıldır Avcılar’da yaşayan bir deprem bilimci olarak Savaş Karabulut’un kampanyası sosyalist sol adına önemli bir örnek oluşturmuştur. Ne yazık ki her seçim döneminde olduğu gibi bu seçimde de kurumların kendi adayları ve çalışmaları olsa da sosyalist sol ortak ve güçlü, kendi adayları etrafında birleşen canlı ve emek merkezli bir kampanya ortaya koyamadılar. Dolayısıyla seçim sonrası için de krize, yoksulluğa, işsizliğe karşı kent yoksullarını mücadeleye katacak bir hat oluşturulamadı.

Savaş Hoca’nın sokak sokak, kapı kapı dolaşarak yürüttüğü çalışma Avcılar’ın emekçilerine düzen belediyeciliği dışında samimi alternatifler olabileceğini gösterdi. Bu somut bir kazanımdır. Hatta İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Avcılar’da ilçenin en yoksul Yeşilkent, Tahtakale gibi mahallerinde sadece seçim afişleri, yalan vaatler ve seçim araçlarıyla yapılan anonslar vardı. Oysa Savaş Hoca bizzat emekçileri gezerek gerçekleştirdiği samimi sohbetlerle emekçi halkın taleplerinin yalnızca sosyalistlerin derdi olduğunu göstermiş oldu.

Bu seçimde “önce demokrasi” söylemi etrafında ortaya çıkan ittifak ve destekler ne yazık ki emek merkezli bir söylemle birleşemedi. Oysa ihraç edilmiş bir akademisyenin mücadele azmi, sömürü ve taşeron karşıtlığı, Avcılar’ın en önemli sorunlarından olan deprem üzerinden güvenceli barınma hakkı söylemiyle birleşince emekçiler tarafından da benimsendi. Böylece demokratik hakların emekçiler tarafından sahiplenilmesi için soyut “demokrasi” söyleminin değil emekçilerle muhalefeti bir araya getirecek sınıf merkezli söylemlerin ortaya çıkması gerektiği de görünmüş oldu.

Uzun süredir yaşadığı aynı zamanda çalıştığı Avcılar’da tanınan, sosyalist kimliğiyle güvenilen bir aday olmasına rağmen muhalefetin/ solun çeşitli unsurları tarafından adaylığı CHP lehine engellenmek istense de Savaş hoca;

– Hiçbir çıkarı olmadan emekçiler için mücadele eden tek unsurun sosyalistler olduğunu
– Sosyalist kimliğini açıkça ifade eden, popülist olmayan gerçekçi söylemlerinin AKP ve MHP’ye oy veren emekçiler tarafından da benimsenebileceğini göstermiş oldu.

Bu süreçte birlikte olduğumuz Savaş Karabulut’u kararlı ve azimli çabalarından dolayı tebrik ediyor bundan sonra da mücadelede yan yana olacağımızı bir kez daha iletiyoruz.

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir